Autor: Ana Tolušić, 19. 3. 2016.

Osnovna škola Petra Preradovića iz Pitomače obilježila je Dan škole brojnim aktivnostima. U Grabrovnici, u rodnoj kući Petra Preradovića, 17. ožujka održani su 48. susreti literarnih družina pod nazivom „Preradovićev rođendan“.  U spomen na tog velikog hrvatskog pjesnika i domoljuba pripremljen je bogati kulturno - umjetnički program. Nastupio je zbor OŠ Petra Preradovića, dramska skupina petih razreda i mali folkloraši iz Grabrovnice koji su predstavili narodne plesove svoga kraja.

Literarnim izrazom program su obogatili učenici osnovnih škola iz Kalinovca, Gornjeg Bazja, Gradine, Molvi, Suhopolja, Kloštra Podravskog, Zagreba i Pitomače. U sklopu manifestacije održan je književni susret s dječjim piscem i ilustratorom Brunom Kumanom. Pokrovitelji susreta bili su Općina Pitomača i izdavačka kuća Školska knjiga koja je za sve sudionike pripremila poklone.

U organizaciji OŠ Petra Preradovića iz Pitomače i Gimnazije Petra Preradovića iz Virovitice održane su i radionice o životu i stvaralaštvu Petra Preradovića. Učenici su prezentirali Preradovićev životopis, interpretirali njegove najpoznatije pjesme te sudjelovali u radu u grupama prema zadanim smjernicama. Rezultate svojih radionica prikazali su na prigodnoj izložbi.

U petak, 18. ožujka, u prijepodnevnim  je satima više od 300 učenika sudjelovalo na znanstvenim radionicama iz fizike, povijesti, kemije, matematike, informatike, prirode, biologije, engleskoga i hrvatskoga jezika te razredne nastave. Uz pomoć svojih učitelja, vrijedni učenici održali su niz predavanja, prezentacija, pokusa i radionica, a pridružio im se i tim s Instituta Ruđer Bošković iz Zagreba.

U sklopu svečanog dijela programa publika je mogla čuti stihove Petra Preradovića, a nastupio je i školski zbor te dramska skupina 1. a razreda. Proslavi se pridružio i velik broj umirovljenih učitelja. Prisutne je pozdravio ravnatelj Igor Maresić koji je pohvalio organizaciju Dana škole te učenicima poželio uspješan ostatak nastavne godine. Kao šećer na kraju, predavanje je održao poznati meteorolog Zoran Vakula. Djeci je objasnio kakvim se točno poslom bavi, što je meteorologija te kakvo će vrijeme biti tijekom proljetnih praznika. Na zanimljiv i pristupačan način dotaknuo se i teme globalnoga zatopljenja.

Krajem dana održani su športski susreti između učenika i učitelja. Na nogometnoj utakmici između učiteljica i učenica, prepunoj preokreta, smijeha, ali i maestralnih poteza, učenice su slavile pobjedu. Ni učitelji nisu imali šanse protiv vrhunske igre osmaša.

Veliku fotogaleriju obilježavanja Dana škole pogledajte na našim Facebook stranicama!