Autor: Kristina Prtenjača, 19. 3. 2018.

Osnovna škola Petra Preradovića Pitomača Dan škole obilježila je brojnim aktivnostima.

Obilježavanje Dana škole započelo je 16. ožujka održavanjem radionica iz hrvatskoga jezika, njemačkoga jezika, povijesti i geografije, likovne kulture te razredne nastave. Ovogodišnje obilježavanje Dana škole proteklo je znaku 200. godišnjice rođenja pjesnika Petra Preradovića. Učenici su uz pomoć učitelja održali niz predavanja, prezentacija, recitala. Glumili su, plesali, pjevali, pisali i pri tome stekli nova znanja te se izvrsno zabavili.

U rodnoj kući Petra Preradovića u Grabrovnici, 17. ožujka, održani su 50. susreti literarnih družina pod nazivom „Preradovićev rođendan“. Recitacijom pjesme „Pjesma Putniku” autorice Marijane Rešetar, uz glazbenu pratnju, započeo je prigodni program koji su pripremili učenici i učitelji naše škole. Prisutnima se obratio  ravnatelj Igor Maresić, a nastupili su članovi zbora OŠ Petra Preradovića Pitomača, folklorna skupina PŠ Grabrovnica, dramska skupina nižih razreda te je uz glazbenu pratnju održan i recital Preradovićevih stihova. Literarnim izrazom program su obogatili učenici Gimnazije Petra Preradovića iz Virovitice, OŠ  Grgura Karlovčana iz Đurđevca, OŠ Ivana Lackovića Croate Kalinovac, OŠ Kloštra Podravskog,  OŠ Molve, OŠ Petra Preradovića iz Zagreba te OŠ Petra Preradovića Pitomača. Na kraju programa održan je i susret s književnicom Maricom Milčec. Pokrovitelj susreta bila je izdavačka kuća Školska knjiga koja je za sve sudionike pripremila prigodne poklone.

U športskoj dvorani 19. ožujka održana je svečana priredba. U čast pjesniku Petru Preradoviću učenici i učitelji pripremili su prigodan program.

Mnogobrojna publika uživala je u recitalima i dramsko-scenskom prikazu Preradovićevih stihova pod vodstvom učiteljice Ive Brusač. Školski zbor izveo je himnu škole te pjesmu „Pitomačak” čiji je tekst napisala učiteljica Marijana Rešetar, a glazbu učitelj Davor Jendrašić. Pod vodstvom učiteljice Marije Kovačević-Švarbić mali folkloraši izveli su narodne pjesme i kola ovoga kraja. Učiteljica Vedrana Filipović Marinić zaslužna je za izgled pozornice.

Proslavi su prisustvovali mnogobrojni uzvanici među kojima i pročelnica za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu gospođa Vesna Šerepac, načelnik Općine Pitomača gospodin Željko Grgačić, predsjednica Odbora za proslavu 200. obljetnice rođenja Petra Preradovića, saborska zastupnica gospođa Vesna Bedeković te župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović koji su se prisutnima obratili prigodnim riječima. Ravnatelj škole gospodin Igor Maresić  u svom obraćanju publici govorio je o stvaralaštvu Petra Preradovića, pohvalio je suradnju s Virovitičko-podravskom županijom te Općinom Pitomača. Također je pohvalio rad učenika i učitelja koji tijekom cijele školske godine rade na osnaživanju i poboljšanju kvalitete rada škole. Kao poseban gost, priredbi je prisustvovao Karlo Kučanda u ulozi Petra Preradovića.

Veliku fotogaleriju obilježavanja Dana škole pogledajte na našim Facebook stranicama!